European Combined Pyramid Championship 2024 - Seniors

 Молдова, Chisinau, Classic, Brancus str. 3 Plaza shopping center

Дисципліна: Комбінована піраміда

Початок: Субота 13 квітня 2024 р.

Закінчення: Вівторок 16 квітня 2024 р.

Категорія турніру: Міжнародний

Тип змагань: Iндивідуальний



Участники змагань:

  • спортсменів - 71
    країн - 7
    UKRУкраїна×36
    MDAМолдова×23
    GEOГрузия×4
    AZEАзербайджан×4
    CYPКипр×2
    ×1: ISRІзраїль, ESTЭстония
    міст - 39
    Chisinau×12
    Кишинів×5
    Чернівці×4
    Бельцы×4
    Одеса×3
    Херсон×3
    Баку×2
    Limassol×2
    Кропивницький×2
    Кам‘янець-Подільський×2
    Могилів-Подільський×2
    Рівне×2
    Київ×2
    ×1: Знам‘янка, Тирасполь, Тель Авів, Запоріжжя, Tallinn, Маріуполь, Днiпро, Тернопіль, Дунаївці, Львів, Харків, Черкаси, Гянджа, Batumi, Кременчук, Tbilisi, Ganja, Telavi, Коломия, Золочів, Батуми, Вінниця, Івано-Франківськ, Чортків, Топорівці, Бендеры
  • Download .PDF

     

    EUROPEAN COMBINED PYRAMID CHAMPIONSHIP

    SENIORS

     

    13 – 16 April 2024, Chisinau – Moldova

     

     

     

    Led by European Pocket Billiard Federation

    On behalf of European Pyramid Federation

    Presented by FederatiaNationala de Biliard din Republica Moldova

     

     

     

     

    Venue

    RepublicofMoldova

    Chisinau

    str. Brancus 3

    Plazashoppingcenter

    Billiardclub "Classic"

     

    Schedule

    12.04.24       Arrival day

                         Accreditation till 17:00

                         Team leader meeting 18:30

     

    13.04.24       Opening 10:00

                         Start of matches (qualification) 11:00 – 20:00

     

    14.04.24       Matches (qualification) 10:00 – 20:00

     

    15.04.24       Start of matches Playoff 10:00 – 20:00

     

    16.04.24Quarterfinal matches

                         Semi-finals

                         Final

                         Closing ceremony

     

    17.04.24       Departure day

     

    Participantsand agelimits

    Seniors (bornin 1984 andolder)

    An athlete must at least have their 40th birthday on 12.04.2024

     

    Fix/Max spots per nation

    An unlimited number of participants from each country is allowed

    ParticipantsfromtheRussianFederationandtheRepublicofBelarusarenotallowed

     

    Basisforparticipation

    Each participant, on the day of accreditation (12.04.2024until 17:00), must provide the Head Referee with a passportoftherelevantcountryor a permanentresidencepermit

     

    Rules

    Theofficialrulesofthecombinedpyramid, approvedbythe EPF (https://www.epf-billiard.com/rules/) withone, "senior" exception - afterscoringone'sownball, thepremiumballisremovedbytheopponent

     

    Flowchart

    Double-elimination – 64x16 or 128x32 (depending on the number of players)

     

    Races

    Qualification – up to 3

    Playoff, Semi-finals – up to 4

    Final – up to 5

    Registration

    Players are eligible to enter directly on an individual basis, providing that they are considered to be in good standing with their National Federation and have no sanctions or disqualifications.

    Participants register independently online using the link

    https://tournamentservice.net/tournament.php?participants=48398

    Registration via the link will be available until 21:00 11.04.2024

     

    Dresscode

    The Dress code for championship will be full formal dress code -  Waistcoat, bow tie, smart black trousers, unicolor dress  shirt and black dress shoes with socks. Please note that clothes must be clean and worn correctly.

    Entry fee

    100 euros per player

    The fee must be paid before the end of accreditation

    (12.04.2024 until 17:00)

     

    Prize fund

    Total prize money 5.000 euros

    Winner – 1.600 euros + Trophy + Gold Medal

    Runner-up – 1.000 euros + Silver Medal

    Semi‐Finalists – 600 euros x 2 + Bronze Medals

    QuarterFinalists – 300 euros x 4

     

    Hotel

    Hotels close to the championship venue (participants register for hotel accommodation independently):

    1. Hotel Jumbo Chisinau

    Boulevard Decebal 23/3

    MD-2002 Chisinau, Moldova

    http://www.hotel-jumbo.com/en/

     

    2. Hotel Zimbru

    Boulevard Dacia 45

    MD-2062 Chisinau, Moldova

    +373 22 772 400

     

    Host organization

    FederatiaNationala de Biliarddin RepublicaMoldova

     

    Tournament equipment

    Tables:RuptuR

    Cloth: Ivan Simonis 760

    Balls:AramithSuperPro 67 mm

     

     

    Championship contact information

     

    EPF

    https://www.epf-billiard.com/

    e-mail: europeanpyramid@gmail.com

    tel: +38067 3010536

    Tournament Director

    RuslanKorynenko

    e-mail:billiardnews.com.ua@gmail.com

    tel: +380 93 183 66 33

    Head Referee

    IhorKovtun

    e-mail:referee@billiard.net.ua

    tel:+38050 715 50 48

     

    Mediasupport

     

     

    BilliardNewsyoutube channel

     

    https://www.youtube.com/c/BILLIARDNEWS

     

     

    Tournamentservice

     

    https://tournamentservice.net/

     

     

    FSBU

     

     

    https://www.youtube.com/@fsbu901

     

    1 Apostol Alexandru 1976 р.н. Chisinau,
    2 Buzatu Veaceslav 1979 р.н. Chisinau,
    3 Caduc Valeriu 1970 р.н. Кишинів,
    4 Cartasev Vladimir 1979 р.н. Chisinau,
    5 Chekrygin Evgeny 1982 р.н. Chisinau,
    6 Chiriliuc Igor 1980 р.н. Бельцы,
    7 Dogotari Nicolae 1983 р.н. Chisinau,
    8 Gigauri Lasha 1982 р.н. Telavi,
    9 Guliyev Tofig 1981 р.н. Ganja,
    10 Mоскаленко Юрій 1979 р.н. Херсон,Херсонська обл.
    11 Simchenko Roman 1984 р.н. Херсон,Херсонська обл.
    12 Șulga Alexei 1981 р.н. Chisinau,
    13 Tchekhashvili George 1963 р.н. Tbilisi,
    14 Tebidze Nugzar 1979 р.н. МС Batumi,
    15 Амеленко Антон 1980 р.н. Київ,м. Київ
    16 Андрійченко Андрій 1967 р.н. Одеса,Одеська обл.
    17 Білоненко Денис 1980 р.н. Кременчук,Полтавська обл.
    18 Бурса Володимир 1969 р.н. Могилів-Подільський,Вінницька обл.
    19 Василюк Андрій 1962 р.н. Рівне,Рівненська обл.
    20 Галайда Вадим 1982 р.н. КМСУ Одеса,Одеська обл.
    21 Гончаров Антон 1983 р.н. Херсон,Херсонська обл.
    22 Греблюк Роман 1982 р.н. Коломия,Івано-Франківська обл.
    23 Гряділь Володимир 1976 р.н. Золочів,Львівська обл.
    24 Гусейнов Эльшан 1976 р.н. Баку,
    25 Дембіцький Володимир 1961 р.н. Чернівці,Чернівецька обл.
    26 Дутчак Степан 1961 р.н. Топорівці,Чернівецька обл.
    27 Жалбэ Костянтин 1981 р.н. Chisinau,
    28 Жосан Євген 1959 р.н. Рівне,Рівненська обл.
    29 Зимак Микола 1960 р.н. Чортків,Тернопільська обл.
    30 Ибрагимов Эльхан 1979 р.н. Гянджа,
    31 Каиш Ігор 1981 р.н. Chisinau,
    32 Карпів Йосип 1960 р.н. Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл.
    33 Кахидзе Темури 1960 р.н. Батуми,
    34 Кашинцев Дмитро 1983 р.н. Limassol,
    35 Квасюк Володимир 1969 р.н. Вінниця,Вінницька обл.
    36 Колесниченко Валерій 1975 р.н. Бендеры,
    37 Костецкий Валентин 1957 р.н. Бельцы,
    38 Крижановський Віталій 1972 р.н. Черкаси,Черкаська обл.
    39 Купцов Іван 1978 р.н. Бельцы,
    40 Кущ Тимофій 1981 р.н. Запоріжжя,Запорізька обл.
    41 Лаптейко Максим 1974 р.н. Tallinn,
    42 Липарчук Ігор 1978 р.н. Бельцы,
    43 Луца Георгій 1976 р.н. Кишинів,
    44 Махненко Віталій 1976 р.н. КМСУ Знам‘янка,Кіровоградська обл.
    45 Мирончук Степан 1958 р.н. Кропивницький,Кіровоградська обл.
    46 Мошняга Сергій 1980 р.н. Chisinau,
    47 Наумов Олексій 1981 р.н. Кам‘янець-Подільський,Хмельницька обл.
    48 Одарюк Михайло 1978 р.н. Харків,Харківська обл.
    49 Панкеев Максим 1972 р.н. Київ,м. Київ
    50 Погинайко Василь 1970 р.н. 1 Дунаївці,Хмельницька обл.
    51 Покотильський Дмитро 1983 р.н. Кам‘янець-Подільський,Хмельницька обл.
    52 Попович Іван 1952 р.н. Чернівці,Чернівецька обл.
    53 Попович Віталій 1974 р.н. Чернівці,Чернівецька обл.
    54 Постолакий Олег 1982 р.н. Кишинів,
    55 Пысларь Ігор 1977 р.н. Кишинів,
    56 Сінякевич Олександр 1959 р.н. Кропивницький,Кіровоградська обл.
    57 Савицький Олександр 1974 р.н. КМСУ Тернопіль,Тернопільська обл.
    58 Секов В‘ячеслав 1976 р.н. Chisinau,
    59 Смолокурова Ольга 1979 р.н. Limassol,
    60 Тарасюк Юрій 1969 р.н. МСУ Львів,Львівська обл.
    61 Твердохліб Валерій 1969 р.н. Могилів-Подільський,Вінницька обл.
    62 Тимченко Олександр 1978 р.н. Днiпро,Дніпропетровська обл.
    63 Фесенко Євген 1976 р.н. Маріуполь,Донецька обл.
    64 Хаджи Сергій 1976 р.н. Тирасполь,
    65 Халафов Ниязи 1976 р.н. МСМК Баку,
    66 Хангану Димитру 1983 р.н. Chisinau,
    67 Циганчук Василь 1972 р.н. Чернівці,Чернівецька обл.
    68 Черкес Михайло 1951 р.н. Кишинів,
    69 Шверк Олександр 1983 р.н. Тель Авів,
    70 Шерстнев Сергей 1982 р.н. Одеса,Одеська обл.
    71 Штемплюк Микола 1974 р.н. Chisinau,

    Фінал

    239 AZEGuliyev Tofig 5 2 UKRПокотильський Дмитро

    Пiвфiнал

    237 AZEGuliyev Tofig 4 3 AZEХалафов Ниязи
    238 UKRПокотильський Дмитро 4 1 MDAПостолакий Олег

    1/4 финалу

    233 UKRНаумов Олексій 0 4 AZEGuliyev Tofig
    234 AZEХалафов Ниязи 4 0 UKRБілоненко Денис
    235 UKRПанкеев Максим 2 4 UKRПокотильський Дмитро
    236 MDAПостолакий Олег 4 3 UKRМахненко Віталій

    1/8 финалу

    225 UKRНаумов Олексій 4 1 GEOGigauri Lasha
    226 ISRШверк Олександр 2 4 AZEGuliyev Tofig
    227 AZEХалафов Ниязи 4 2 UKRПогинайко Василь
    228 MDAХангану Димитру 1 4 UKRБілоненко Денис
    229 UKRПанкеев Максим 4 1 MDAЛипарчук Ігор
    230 UKRПокотильський Дмитро 4 2 UKRСавицький Олександр
    231 GEOTebidze Nugzar 3 4 MDAПостолакий Олег
    232 UKRМахненко Віталій 4 2 UKRОдарюк Михайло

    1/16 фіналу

    209 UKRНаумов Олексій 4 1 UKRТвердохліб Валерій
    210 GEOGigauri Lasha 4 3 UKRЗимак Микола
    211 ISRШверк Олександр 4 1 MDAХаджи Сергій
    212 AZEGuliyev Tofig 4 1 UKRШерстнев Сергей
    213 AZEХалафов Ниязи 4 1 UKRКрижановський Віталій
    214 UKRПогинайко Василь 4 0 MDAКолесниченко Валерій
    215 MDADogotari Nicolae 3 4 MDAХангану Димитру
    216 UKRФесенко Євген 0 4 UKRБілоненко Денис
    217 UKRПанкеев Максим 4 3 UKRСінякевич Олександр
    218 CYPКашинцев Дмитро 2 4 MDAЛипарчук Ігор
    219 UKRПокотильський Дмитро 4 1 UKRБурса Володимир
    220 UKRСавицький Олександр 4 3 AZEИбрагимов Эльхан
    221 ESTЛаптейко Максим 2 4 GEOTebidze Nugzar
    222 MDAКупцов Іван 1 4 MDAПостолакий Олег
    223 UKRМахненко Віталій 4 1 UKRКвасюк Володимир
    224 UKRМирончук Степан 1 4 UKRОдарюк Михайло

    Нижня сітка, тур 4

    193 MDAChiriliuc Igor 2 3 UKRСінякевич Олександр
    194 MDAЛипарчук Ігор 3 0 MDAЧеркес Михайло
    195 UKRБурса Володимир 3 1 UKRКущ Тимофій
    196 AZEИбрагимов Эльхан 3 1 UKRТарасюк Юрій
    197 GEOTebidze Nugzar 3 1 UKRДембіцький Володимир
    198 MDAЖалбэ Костянтин 1 3 MDAПостолакий Олег
    199 MDAСеков В‘ячеслав 1 3 UKRКвасюк Володимир
    200 UKRОдарюк Михайло 3 0 UKRАмеленко Антон
    201 UKRТвердохліб Валерій 3 2 UKRSimchenko Roman
    202 UKRВасилюк Андрій 1 3 UKRЗимак Микола
    203 MDAХаджи Сергій 3 2 MDAШтемплюк Микола
    204 MDAȘulga Alexei 0 3 UKRШерстнев Сергей
    205 MDAApostol Alexandru 2 3 UKRКрижановський Віталій
    206 MDAКолесниченко Валерій 3 2 UKRMоскаленко Юрій
    207 MDAХангану Димитру 3 0 UKRГряділь Володимир
    208 UKRБілоненко Денис 3 0 UKRГончаров Антон

    Нижня сітка, тур 3

    177 MDAChiriliuc Igor 3 2 UKRЖосан Євген
    178 MDACartasev Vladimir 0 3 MDAЛипарчук Ігор
    179 UKRТимченко Олександр 0 3 UKRБурса Володимир
    180 UKRГреблюк Роман 1 3 AZEИбрагимов Эльхан
    181 GEOTebidze Nugzar 3 0 UKRПопович Віталій
    182 MDAКаиш Ігор 0 3 MDAЖалбэ Костянтин
    183 MDAСеков В‘ячеслав 3 1 MDACaduc Valeriu
    184 UKRГалайда Вадим -1 0 UKRОдарюк Михайло
    185 MDAКостецкий Валентин 1 3 UKRТвердохліб Валерій
    186 UKRВасилюк Андрій 3 0 CYPСмолокурова Ольга
    187 MDAМошняга Сергій 1 3 MDAХаджи Сергій
    188 UKRПопович Іван 2 3 MDAȘulga Alexei
    189 MDAApostol Alexandru 3 0 MDAПысларь Ігор
    190 UKRАндрійченко Андрій 0 3 MDAКолесниченко Валерій
    191 MDABuzatu Veaceslav 2 3 MDAХангану Димитру
    192 UKRКарпів Йосип 1 3 UKRБілоненко Денис

    Нижня сітка, тур 2

    129 MDAChiriliuc Igor 3 2 MDAЛуца Георгій
    137 UKRЦиганчук Василь 0 3 GEOTebidze Nugzar
    144 GEOКахидзе Темури 0 3 UKRОдарюк Михайло
    145 MDAКостецкий Валентин 3 2 MDAChekrygin Evgeny
    152 AZEГусейнов Эльшан 2 3 MDAȘulga Alexei
    153 UKRДутчак Степан 0 3 MDAApostol Alexandru
    160 GEOTchekhashvili George 0 3 UKRБілоненко Денис

    Верхня сітка, тур 2

    161 UKRАмеленко Антон 2 3 UKRНаумов Олексій
    162 GEOGigauri Lasha 3 0 UKRКвасюк Володимир
    163 ISRШверк Олександр 3 2 MDAПостолакий Олег
    164 UKRДембіцький Володимир 2 3 AZEGuliyev Tofig
    165 AZEХалафов Ниязи 3 0 UKRТарасюк Юрій
    166 UKRКущ Тимофій 1 3 UKRПогинайко Василь
    167 MDAЧеркес Михайло 0 3 MDADogotari Nicolae
    168 UKRФесенко Євген 3 1 UKRСінякевич Олександр
    169 UKRПанкеев Максим 3 0 UKRГончаров Антон
    170 UKRГряділь Володимир 0 3 CYPКашинцев Дмитро
    171 UKRПокотильський Дмитро 3 0 UKRMоскаленко Юрій
    172 UKRКрижановський Віталій 1 3 UKRСавицький Олександр
    173 ESTЛаптейко Максим 3 1 UKRШерстнев Сергей
    174 MDAШтемплюк Микола 0 3 MDAКупцов Іван
    175 UKRЗимак Микола 1 3 UKRМахненко Віталій
    176 UKRSimchenko Roman 0 3 UKRМирончук Степан

    Верхня сітка, тур 1

    65 UKRБілоненко Денис 2 3 UKRАмеленко Антон
    66 UKRНаумов Олексій 3 1 UKRКарпів Йосип
    67 GEOGigauri Lasha 3 2 MDAХангану Димитру
    68 MDABuzatu Veaceslav 1 3 UKRКвасюк Володимир
    69 ISRШверк Олександр 3 1 MDAКолесниченко Валерій
    70 MDAПостолакий Олег 3 0 UKRАндрійченко Андрій
    71 UKRДембіцький Володимир 3 0 MDAПысларь Ігор
    72 AZEGuliyev Tofig 3 2 MDAApostol Alexandru
    73 AZEХалафов Ниязи 3 0 MDAȘulga Alexei
    74 UKRТарасюк Юрій 3 0 UKRПопович Іван
    75 UKRКущ Тимофій 3 1 MDAХаджи Сергій
    76 MDAМошняга Сергій 0 3 UKRПогинайко Василь
    77 MDAЧеркес Михайло 3 1 CYPСмолокурова Ольга
    78 MDADogotari Nicolae 3 0 UKRВасилюк Андрій
    79 UKRТвердохліб Валерій 0 3 UKRФесенко Євген
    80 UKRСінякевич Олександр 3 1 MDAChekrygin Evgeny
    81 UKRОдарюк Михайло 0 3 UKRПанкеев Максим
    82 UKRГалайда Вадим -1 0 UKRГончаров Антон
    83 UKRГряділь Володимир 3 2 MDACaduc Valeriu
    84 MDAСеков В‘ячеслав 0 3 CYPКашинцев Дмитро
    85 UKRПокотильський Дмитро 3 2 MDAЖалбэ Костянтин
    86 MDAКаиш Ігор 0 3 UKRMоскаленко Юрій
    87 UKRКрижановський Віталій 3 0 UKRПопович Віталій
    88 UKRСавицький Олександр 3 0 GEOTebidze Nugzar
    89 ESTЛаптейко Максим 3 0 AZEИбрагимов Эльхан
    90 UKRШерстнев Сергей 3 0 UKRГреблюк Роман
    91 UKRБурса Володимир 1 3 MDAШтемплюк Микола
    92 MDAКупцов Іван 3 2 UKRТимченко Олександр
    93 UKRЗимак Микола 3 1 MDAЛипарчук Ігор
    94 MDACartasev Vladimir 1 3 UKRМахненко Віталій
    95 UKRЖосан Євген 0 3 UKRSimchenko Roman
    96 UKRМирончук Степан 3 1 MDAЛуца Георгій

    Перший тур

    2 MDAChiriliuc Igor 0 3 UKRАмеленко Антон
    18 MDAȘulga Alexei 3 0 UKRЦиганчук Василь
    31 UKRСінякевич Олександр 3 2 GEOКахидзе Темури
    34 UKRПанкеев Максим 3 0 MDAКостецкий Валентин
    47 UKRСавицький Олександр 3 2 AZEГусейнов Эльшан
    50 AZEИбрагимов Эльхан 3 0 UKRДутчак Степан
    63 GEOTchekhashvili George 2 3 UKRМирончук Степан

    Місце 1

    Guliyev Tofig Ganja,

    Місце 2

    Покотильський Дмитро Кам‘янець-Подільський,Хмельницька обл.

    Місце 3-4

    Постолакий Олег Кишинів,
    Халафов Ниязи Баку,

    Місце 5-8

    Білоненко Денис Кременчук,Полтавська обл.
    Махненко Віталій Знам‘янка,Кіровоградська обл.
    Наумов Олексій Кам‘янець-Подільський,Хмельницька обл.
    Панкеев Максим Київ,м. Київ

    Місце 9-16

    Gigauri Lasha Telavi,
    Tebidze Nugzar Batumi,
    Липарчук Ігор Бельцы,
    Одарюк Михайло Харків,Харківська обл.
    Погинайко Василь Дунаївці,Хмельницька обл.
    Савицький Олександр Тернопіль,Тернопільська обл.
    Хангану Димитру Chisinau,
    Шверк Олександр Тель Авів,

    Місце 17-32

    Dogotari Nicolae Chisinau,
    Бурса Володимир Могилів-Подільський,Вінницька обл.
    Зимак Микола Чортків,Тернопільська обл.
    Ибрагимов Эльхан Гянджа,
    Кашинцев Дмитро Limassol,
    Квасюк Володимир Вінниця,Вінницька обл.
    Колесниченко Валерій Бендеры,
    Крижановський Віталій Черкаси,Черкаська обл.
    Купцов Іван Бельцы,
    Лаптейко Максим Tallinn,
    Мирончук Степан Кропивницький,Кіровоградська обл.
    Сінякевич Олександр Кропивницький,Кіровоградська обл.
    Твердохліб Валерій Могилів-Подільський,Вінницька обл.
    Фесенко Євген Маріуполь,Донецька обл.
    Хаджи Сергій Тирасполь,
    Шерстнев Сергей Одеса,Одеська обл.

    Місце 33-48

    Apostol Alexandru Chisinau,
    Chiriliuc Igor Бельцы,
    Mоскаленко Юрій Херсон,Херсонська обл.
    Simchenko Roman Херсон,Херсонська обл.
    Șulga Alexei Chisinau,
    Амеленко Антон Київ,м. Київ
    Василюк Андрій Рівне,Рівненська обл.
    Гончаров Антон Херсон,Херсонська обл.
    Гряділь Володимир Золочів,Львівська обл.
    Дембіцький Володимир Чернівці,Чернівецька обл.
    Жалбэ Костянтин Chisinau,
    Кущ Тимофій Запоріжжя,Запорізька обл.
    Секов В‘ячеслав Chisinau,
    Тарасюк Юрій Львів,Львівська обл.
    Черкес Михайло Кишинів,
    Штемплюк Микола Chisinau,

    Місце 49-64

    Buzatu Veaceslav Chisinau,
    Caduc Valeriu Кишинів,
    Cartasev Vladimir Chisinau,
    Андрійченко Андрій Одеса,Одеська обл.
    Греблюк Роман Коломия,Івано-Франківська обл.
    Жосан Євген Рівне,Рівненська обл.
    Каиш Ігор Chisinau,
    Карпів Йосип Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл.
    Костецкий Валентин Бельцы,
    Мошняга Сергій Chisinau,
    Попович Іван Чернівці,Чернівецька обл.
    Попович Віталій Чернівці,Чернівецька обл.
    Пысларь Ігор Кишинів,
    Смолокурова Ольга Limassol,
    Тимченко Олександр Днiпро,Дніпропетровська обл.

    Місце 65-71

    Chekrygin Evgeny Chisinau,
    Tchekhashvili George Tbilisi,
    Гусейнов Эльшан Баку,
    Дутчак Степан Топорівці,Чернівецька обл.
    Кахидзе Темури Батуми,
    Луца Георгій Кишинів,
    Циганчук Василь Чернівці,Чернівецька обл.

    Технічна поразка

    Галайда Вадим Одеса,Одеська обл.
    Міста ×39
    pts. avg. best
    1 Ganja 1 0.00 1 1
    2 Кам‘янець-Подільський 2 0.00 3.5 2
    3 Знам‘янка 1 0.00 5 5
    4 Кременчук 1 0.00 5 5
    5 Дунаївці 1 0.00 9 9
    6 Тернопіль 1 0.00 9 9
    7 Тель Авів 1 0.00 9 9
    8 Харків 1 0.00 9 9
    9 Batumi 1 0.00 9 9
    10 Telavi 1 0.00 9 9
    11 Бендеры 1 0.00 17 17
    12 Тирасполь 1 0.00 17 17
    13 Маріуполь 1 0.00 17 17
    14 Кропивницький 2 0.00 17 17
    15 Гянджа 1 0.00 17 17
    16 Tallinn 1 0.00 17 17
    17 Черкаси 1 0.00 17 17
    18 Вінниця 1 0.00 17 17
    19 Могилів-Подільський 2 0.00 17 17
    20 Чортків 1 0.00 17 17
    21 Київ 2 0.00 19 5
    22 Одеса 3 0.00 22 0
    23 Бельцы 4 0.00 27 9
    24 Херсон 3 0.00 33 33
    25 Львів 1 0.00 33 33
    26 Золочів 1 0.00 33 33
    27 Запоріжжя 1 0.00 33 33
    28 Limassol 2 0.00 33 17
    29 Баку 2 0.00 34 3
    30 Chisinau 12 0.00 37.67 9
    31 Кишинів 5 0.00 39.8 3
    32 Рівне 2 0.00 41 33
    33 Чернівці 4 0.00 49 33
    34 Івано-Франківськ 1 0.00 49 49
    35 Днiпро 1 0.00 49 49
    36 Коломия 1 0.00 49 49
    37 Батуми 1 0.00 65 65
    38 Tbilisi 1 0.00 65 65
    39 Топорівці 1 0.00 65 65

    Регіони ×17
    pts. avg. best
    1 Полтавська обл. 1 0.00 5 5
    2 Хмельницька обл. 3 0.00 5.33 2
    3 Харківська обл. 1 0.00 9 9
    4 Тернопільська обл. 2 0.00 13 9
    5 Кіровоградська обл. 3 0.00 13 5
    6 Черкаська обл. 1 0.00 17 17
    7 Донецька обл. 1 0.00 17 17
    8 Вінницька обл. 3 0.00 17 17
    9 м. Київ 2 0.00 19 5
    10 Одеська обл. 3 0.00 22 0
    11 Львівська обл. 2 0.00 33 33
    12 Запорізька обл. 1 0.00 33 33
    13 Херсонська обл. 3 0.00 33 33
    14 Рівненська обл. 2 0.00 41 33
    15 Дніпропетровська обл. 1 0.00 49 49
    16 Івано-Франківська обл. 2 0.00 49 49
    17 Чернівецька обл. 5 0.00 52.2 33