Загальні правила Пул

Загальні правила гри в Пул

Дані загальні правила застосовуються до всіх ігор лузного більярду, за умови, що немає спеціально обумовлених зауважень, що відносяться до правил даної гри. На додаток, Правила пул-більярду покривають аспекти гри, що на пряму не пов'язані з правилами ігор, наприклад, специфічність інвентарю та організація змагань. Ігри пулу проводяться на плоскому столі, що покритий сукном та з’єднаними гумовими бортами. Гравець використовує кий для удару ним по битку, який, в свою чергу, ударяє об’єктну кулю. Метою є зігрівання прицільної кулі в одну з шести луз, що розташовані у місцях з'єднання бортів. Ігри відрізняються тим, які кулі можуть бути легальними цілями та вимогами до перемоги у матчі.

 

1. Відповідальність гравця

Кожний гравець повинен знати всі правила, положення і правила проведення конкретних змагань. Хоча офіційні особи і повинні вживати всі необхідні заходи, для того, щоб відповідна інформація була легко доступна всім гравцям, кінцева відповідальність покладається на самого гравця.

 

2. Розіграш початкового удару

Для вирішення черговості розбиття здійснюється процедура розиграшу початкового удару. Гравець, що перемагає у виконанні цього удару обирає, хто буде першим розбивати. Перемагає гравець, чия куля зупинилася ближче до верхнього борту. Розігрувана куля повинна хоча б раз торкнутися нижнього борту. Контакти з іншими  бортами неістотні за винятком положень, вказаних нижче. Розиграш вважається автоматично програним, якщо:

а)  куля зайшла за половину суперника,

б)  куля не торкнулася нижнього борту або торкнулася більше одного разу,

в)  куля впала в лузу або вискочила за борт,

г)  куля торкнулася довгого борту,

д)  куля зупинилась в розчині кутової лузи за губою верхнього борту.

Обидва гравці розиграш повторюють знову, якщо:

а) якщо правила порушили обидва суперника,

б) якщо куля гравця торкнулася іншої кулі до того, як інша куля торкнулася нижнього борту,

в) якщо суддя не може визначити, чия куля зупинилася ближче до борту.

 

3. Використання устаткування гравцями

Гравці можуть використовувати устаткування і допоміжний інвентар, що дозволений WPA. Наприклад, контейнери для тальку, кубики крейди і т.п. не можуть бути використані для того, щоб підтримувати машинку (або кистьовий упор); одночасно можна користуватися тільки двома машинками і лише для підтримки древка. Додаткові або кулі, що вийшли з гри, не можна використовувати для виміру відстані між кулями, щоб з'ясувати чи проходить куля через деякий проміжок або для інших цілей (окрім розиграшу початкового удару). У разі, коли гра проводитися без судді, і на столі не була зроблена розмітка олівцем, трикутник може бути використаний для з'ясування, чи знаходитися куля в місці розташування трикутника (див. так само правило 3).

Гравці можуть використовувати крейду, машинку(ки) і кий (киї) за своїм вибором і свого дизайном. Проте, офіційні особи можуть обмежити їх використання, якщо дії гравця завдають збитку устаткуванню або порушують нормальні умови проведення змагань. Наприклад, гравцю можуть заборонити використовувати червону крейду, оскільки це несприятливо діє на кулі і сукно; забороняється також користуватися киями, що чинять надмірний шум, оскільки це може негативно позначитися на інших учасниках змагань (див. також правило 15).

 

4. Виставляння Куль

Відповідно до правил кожної конкретної гри, якщо необхідно виставити кулі, то вони розміщуються на лінії повернення після завершення удару. Якщо необхідно виставити тільки одну кулю, то вона ставиться на нижню точку. Якщо необхідно виставити більше однієї кулі, то вони ставляться на лінію повернення в зростаючому порядку, починаючи із нижньої точки, у напрямі до нижнього борту. Якщо кулі, що знаходяться на або поряд із нижньою точкою або лінією повернення є перешкодою кулям, що виставляються, то кулі, що виставляються, ставляться на лінію повернення якомога ближче до куль, що заважають, не зсовуючи їх. Кулі, що виставляються, необхідно поставити якомога ближче або впритул (на розсуд судді) до куль, що таким заважають. Якщо ж заважає биток, то кулі, що виставляються, ставлять якомога ближче до нього, але не впритул. Якщо ж зайнята вся лінія повернення між нижньою точкою і нижнім бортом, то кулі виставляються на продовження лінії повернення перед нижньою точкою (між нижньою і центральною точкою) якомога ближче до неї, при цьому куля з якнайменшим номером повинна знаходитися спереду, а інші в зростаючому порядку номерів ставляться один за одним у бік нижньої точки.

 

5. Биток з руки  

Поки биток не введений в гру, його можна поправляти рукою, києм, і т.д. Після введення битка в гру, будь-яке торкання його розглядається як порушення.

 

6. Стандартний замовлений удар

В іграх, де потрібне замовлення, гравець може завдавати удару по будь-якій кулі на свій вибір, але  до нанесення удару він  повинен вказати замовлену кулю і лузу, в яку він має намір зіграти. Не потрібно вказувати додаткові деталі, такі як торкання інших куль, карамболі, комбіновані удари або торкання бортів (все це допускається). При правильному ударі будь-яка  додаткова куля (кулі), що впала в лузу в наслідок проведеного удару, зараховується.

 

7. Самовільне переміщення куль

Якщо куля переміщається, повертається, скачується або самовільно рухається, то вона повинна залишатися там, де і зупинилася, і гра продовжується. Зависла над лузою куля, яка залишається нерухомою на протязі 5 секунд або більше, а потім падає в лузу самовільно, повинна бути встановлена на колишнє місце, і гра продовжується. Якщо під час удару зависла прицільна куля самовільно падає в лузу до зіткнення з битком, то биток і прицільну кулю необхідно відновити на колишні позиції до виконання наступного удару, і гравець повинен повторити удар. Будь-які прицільні кулі, що змістилися під час виконання удару, також відновлюються на колишнє місце, після чого удар повторюється.

 

8. Відновлювання Позиції

Коли необхідно повернути на позиції або почистити кулі, рефері встановлює кулі, які потрібно, до їхніх початкових позицій як найкраще він може. Гравці повинні прийняти судження рефері щодо розміщення.

 

9. Зовнішнє втручання

Якщо під час гри кулі приходять в рух в результаті втручання сторонньої особи (безпосередньо або шляхом якої-небудь дії на гравця, що виконує удар), то вони виставляються якомога точніше на висхідну позицію і гра продовжується, і при цьому штраф не накладається. Якщо гра офіційна, то суддя відновлює позицію куль. Якщо кулі не можуть бути повернені на попередню позицію, то ситуація регулюється подібно безвихідному положенню (патовій ситуації).

 

 10. Спонукуючи твердження й протестуючи керування

Якщо, гравець відчуває, що рефері зробив помилку на його думку у тлумаченні або суддівстві, він, можливо, просить рефері переглянути його твердження або відсутність твердження, але рішення рефері у твердженнях остаточне. Однак, якщо гравець почуває, що рефері не застосовує правила правильно, він, можливо, просить про керування по позначеному повноваженню апеляцій. Рефері тимчасово відсторонить гру, поки ця апеляція перебуває в процесі. (Подивитеся також частину (d) 6.16 Неспортивна Поведінка.) Фоли повинні оголошуватися негайно. (Подивитися 6. Фоли.)

 

11. Поступка

Якщо гравець уступає (здається), він програє матч. Наприклад, якщо гравець розкручує кий, поки супротивник знаходиться біля столу і протягом рішучої позиції супротивника матчу, це буде розглядатися програшем матчу.

 

 12. Безвихідне положення

Якщо рефері спостерігає, що ніякого прогресу гри не відбувається для її закінчення, він анонсує своє рішення, і кожен гравець буде мати ще три підходи до столу. Потім, якщо рефері визначає, що немає все ще ніякого прогресу, він оголосить безвихідне положення. Якщо обоє гравців згодні, вони можуть приймати безвихідне положення без трьох додаткових підходів до столу. Процедура для безвихідного положення зазначена під правилами для кожної гри.

 

Фоли

 

Якщо при виконанні удару, гравець порушив декілька правил, то зараховується одне порушення; якщо застосовуються складні штрафні санкції, то накладається найстрогіший штраф, передбачений за найгрубіше з вчинених під час ударі порушень.

 

1. Биток впав у лузу або вискочив за ігрову поверхню

Якщо биток впав у лузу або вискочив за ігрову поверхню, це - фол. Подивитися, 8.3 й 8.5

 

2. Неправильна Перша Куля

Ті ігри, які вимагають, щоб першою об'єктною кулею, якою торкнеться биток, була специфічна куля або одна із групи куль, то буде вважатися фол, якщо першою кулею дотику буде будь-яка інша куля.

 

3.Немає борту після удару

Якщо правилами конкретної гри спеціально не обумовлено, то удар вважається за правильний, якщо биток спочатку торкається легальної прицільної кулі, а потім або (1) одна з прицільних куль падає в лузу, або (2) биток або будь-яка з прицільних куль торкається борту. Невиконання даних вимог є фолом.

 

4. Нема ноги на підлозі

 Якщо гравець не опирається як мінімум однією ногою підлоги під час контакту наклейки з битком, такий удар - фол.

 

5. Куля, що вискочила зі столу

Куля, що вискочила зі столу - фол. Куди дівається куля залежить від правил гри.

 

6. Куля до якої торкаються

При торканні під час гри битка або будь-якої прицільної кулі тілом, одягом, крейдою, машинкою, древком кия і тому подібним оголошується фол. Торкатися битка можна тільки наклейкою кия (прикріпленої до древка) при виконанні правильного удару. Якщо зустріч проходить у присутності судді, то будь-яку прицільну кулю, потривожену під час порушення, необхідно повернути якомога ближче на первинну позицію на розгляд судді. Суперник, який вступає в гру, не має права відновлювати ситуацію.  Якщо такий фол випадковий, це є стандартним фолом, але якщо це має намір, то використовується правило 6.16 Неспортивна Поведінка.

 

7. Подвійні удари/притиснуті кулі

Якщо биток притиснутий до необхідної прицільної кулі до виконання удару, то гравець може проводити по ній удар, за умови, що виконується правильний удар. Якщо при виконанні удару наклейка кия торкається битка більше одного разу, або наклейка торкається битка під час торкання прицільної кулі (або після того, як биток вже торкнувся кулі), то зараховується порушення. Якщо третя куля розташовується впритул до цих двох куль, то потрібно бути обережним, щоб не відбулося порушення, вказане раніше в цьому правилі.

 

8. Заборона пропиха

Якщо биток підштовхується наклейкою кия, і при цьому гравець затягує час контакту наклейки кия з битком, який не відповідає ударно-маховому руху, то зараховується порушення. (Такі удари звичайно називаються «пропих», «проштовхування»).

 

9.Кулі усе ще рухаються

Це - фол, якщо почати удар, поки будь-яка куля в грі рухається або крутиться.

 

10.  Порушення при грі з руки

При  грі з руки установку битка можна проводити рукою або будь-якою частиною кия (включаючи наклейку). Після установки битка будь-який рух кия вперед для удару, що супроводжується торканням битка, вважається порушенням, якщо це не є легальним ударом.

 

11. Гра з дому

Якщо гравець виконує удар з руки з дому, то спочатку необхідно вивести биток на точку за територію дома до того, як вона торкнеться борту або прицільної кулі або повернеться в дім. Невиконання даної вимоги є порушенням у випадку, якщо зустріч проводитися під наглядом судді. Якщо не проводитися суддівство, то суперник має право вибору: або оголосити фол, або попросити порушника повторити удар і відновити кулі на їх висхідні позиції (в цьому випадку штраф не накладається). Виключення: якщо прицільна куля розташовується на лінії дому або ззовні дому (і таким чином вважається в грі), але дуже близько до неї, так, що биток торкається кулі до виходу з дому, то по такій кулі дозволено завдавати удару, і вважається, що куля перетнула передню лінію. Якщо при виконанні удару з руки з дому під час виконання гравцем дозволеного удару, биток випадково торкнеться кулі, що знаходиться в домі, і биток перетинає лінію дому, то це є порушенням. Якщо при ударі з руки з дому, гравець випадково торкається битком прицільної кулі і биток при цьому не перетинає лінію дому, то застосовується наступне правило: вступаючий в гру суперник має право вибору

1) оголосити фол і грати з руки,

2) повернути кулі на їх первинну позицію і запропонувати гравцю, що порушив, повторити удар. Якщо в такій же ситуації гравець навмисно торкається битком прицільної кулі, що знаходиться в домі, то це розглядається як неспортивна поведінка.

 

12. Кий на столі

Якщо гравець використовує свій кий для того, щоб поміряти розміщаючи його на столі без наявності руки на киї, це - фол.

 

13. Гра позачергово

Це стандартний фол, якщо ненавмисно грати позачергово. Кулі будуть зіграні у позиції, що залишив гравець, який помилився. Якщо гравець навмисно грає позачергово, це потрібно розглядати як 6.16 Неспортивна Поведінка.

 

14. Три послідовні порушення

У деяких іграх (Приклад, 9-ка, 10-ка) партія вважається програною, якщо гравець 3 рази підряд порушив правила при виконанні 3 послідовних ударів (за умови, що між цими ударами не був виконаний правильний удар). 3 порушення повинні бути вчинені протягом однієї партії. Між другим і третім порушенням повинно бути оголошене попередження. Серія починається з моменту, коли гравцю дозволено виконати удар, і закінчується після виконання удару, під час якого він або скоює промах по лузі, або порушує правило, або виграє, а також, у випадку, якщо гравець порушує правила між ударами.

 

15.Повільна гра

Якщо, на думку судді, хто-небудь з гравців своєю сповільненою грою систематично затягує хід змагань або партії, то суддя може зробити попередження, а потім, на свій розсуд, ввести часове обмеження на виконання ударів обом учасниками (тобто гра обох гравців контролюється за допомогою секундоміра). Якщо після цього один з гравців не укладається у встановлені часові рамки, то оголошується фол і суперник, який вступає в гру, діє згідно правилам конкретної гри.  (Правило 6.16 Неспортивна Поведінка, може бути застосовано також.)

 

16. Неспортивна поведінка

Суддя має право і зобов'язаний присікти будь-які дії гравців, які, на його думку, по суті є неспортивними, і мають дратівливу, відволікаючу або шкідливу дію на інших гравців, офіційних осіб або гостей, або дискредитують спорт в цілому. Суддя або інші офіційні особи повинні штрафувати або дискваліфікувати, попередивши наперед або без попередження, будь-якого гравця, який поводиться неспортивно.

 Неспортивне поводження - будь-яке навмисне поводження, що приводить до поганої репутації спорту, або яке руйнує або змінює гру, яка не може бути вже зіграна справедливо. Це включає

а) відволікання супротивника;

б) зміна позиції куль у грі крім ударом;

в) граючи навмисно дуже сильно;

г) продовжувати грати після оголошення фолу;

д) тренування протягом матчу;

е) маркування столу;

є) затримка гри;

ж) використання устаткування недоречно