Правила гри в Пул-вісімка
1. Мета гри
«Вісімка» є грою з замовленням. В грі використовується биток і 15 прицільних куль, пронумерованих від 1 до 15. Один з гравців повинен забити в лузи групу куль від 1 до 7 (суцільного забарвлення), а інший - кулі під номерами від 9 до 15 (смугасті). Гравець, який в будь-якій послідовності забиває спочатку всі кулі своєї групи, а потім правильним ударом забиває кулю № 8, вважається переможцем.
2.Замовлення
Очевидні прицільні кулі можна не замовляти. Суперник має право уточнити кулю і лузу, якщо він сумнівається в намірах супротивника. Удари від бортів (дуплет, абриколь) і комбіновані удари очевидними не вважаються. В таких випадках як прицільна куля, так і луза повинні бути названі. При викладі замовлення немає необхідності обумовлювати такі деталі, як кількість бортів, відскок від борту, карамболь і т.п. Будь-які кулі, забиті з порушенням, залишаються в лузі, незалежно від того, чи належать вони гравцю, що виконує удар або супернику. Початковий удар не є замовленим. Будь-який гравець, що виконав початковий удар, може продовжувати гру до тих пір, поки він правильними ударами забиває в лузи свої прицільні кулі.
3. Розстановка куль
Кулі встановлюються у формі трикутної піраміди на нижній стороні столу, з вісімкою в центрі піраміди, передня куля піраміди встановлюється на нижній точці, а по кутах з одного боку - суцільна, а з іншою - смугаста куля.
4. Черговість початкового удару
Переможець розиграшу початкового удару має право вибору початкового удару. У “Вісімці” переможець партії проводить удар в наступній партії, якщо немає спеціально обумовлених умов організаторами змагань. Офіційними особами може бути наперед встановлене наступне:
4.1. Гравці розбивають по черзі.
4.2. Розбиває гравець, що програв.
4.3. Гравець, що відстає в рахунку, виконує розбиття в наступній партії.
5. Правильний початковий удар (розбиття)
(Визначення) Для того, щоб виконати правильний початковий удар (з руки з дому) гравець повинен, або
а) зіграти кулю в лузу, або
б) щонайменше, 4 прицільні кулі повинні торкнутися бортів. Невиконання цих вимог є порушенням.
Вступаючий в гру суперник має право вибору: або
а) прийняти позицію, що склалася, на столі і провести черговий удар, або
б) після повторної розстановки куль провести розбиття самому або поступитися ним порушнику.
6. Биток в лузі при правильному початковому ударі (розбитті)
Якщо при правильному початковому ударі гравець забиває в лузу биток, то
а) всі кулі, що впали в лузи, залишаються в лузах (за винятком вісімки, див.пункт 9),
б) це є порушенням,
в) стіл залишається відкритим.
Вступаючий в гру суперник виконує удар з руки з дому; при цьому він не має права напряму завдавати удару по прицільній кулі, що знаходиться в домі. Гравець повинен спочатку послати биток за межі дому і повернути його в дім від борту, а потім ударити по об'єктній кулі.
7. Об'єктні кулі, що вискочили за борт, при виконанні початкового удару
Якщо при розбитті прицільна куля вискочила за борт, то це є порушенням. Вступаючий в гру суперник має право вибору, або
а) прийняти позицію, що склалася, на столі і провести черговий удар, або
б) провести удар з руки з дому.
8. Падіння в лузу вісімки при розбитті
Якщо в результаті розбиття в лузу впала вісімка, то гравець, що виконував цей удар, має право, або провести розбиття заново, або виставити вісімку на нижню точку і продовжити гру. Якщо ж гравець, що виконує розбиття, забиває в лузу окрім вісімки ще і биток, то вступаючий в гру суперник має право або повторити розбиття, або виставити вісімку на нижню точку і почати гру з руки з дому.
9. Відкритий стіл
(Визначення) Стіл є «відкритим» до тих пір, поки вибір групи куль (смугастих або суцільних) ще не визначений. Поки стіл відкритий, можна завдавати удару по суцільній кулі, щоб забити смугасту і навпаки. Примітка: стіл завжди є «відкритим» зразу ж після розбиття. Поки стіл «відкритий», дозволено завдавати удару по будь-якій кулі - суцільному, смугастому або вісімці для того, щоб зіграти в лузу замовлену смугасту або суцільну кулю. Проте, при відкритому столі, якщо биток спочатку ударяє по вісімці, то це є порушенням і жодна смугаста або суцільна куля не зараховується на користь гравця. Його серія закінчується, всі зіграні кулі залишаються в лузах, і вступаючий в гру суперник завдає удару по кулях при відкритому столі. При відкритому столі всі неправильно зіграні кулі залишаються в лузах.
10. Вибір групи куль
При завершенні початкового удару вибір групи куль (суцільних або смугастих) ще не визначається, навіть в тих випадках, коли в лузи впали кулі тільки однієї групи або обох груп. Після розбиття стіл завжди відкритий. Вибір групи куль визначається тільки після того, як гравець правильним ударом забиває в лузу замовлену прицільну кулю після розбиття.
11. Правильний удар
При виконанні будь-якого удару (за винятком розбиття і при відкритому столі) гравець зобов'язаний в першу чергу торкнутися битком кулі своєї групи, а потім або (1) забити одну з прицільних куль в лузу, або (2) довести до борту биток або яку-небудь з прицільних куль. Удар битка в борт до подальшого контакту з легальною прицільною кулею допустимий. Проте після цього або прицільна куля повинна впасти в лузу, або биток або будь-яка з прицільних куль повинна торкнутися борту. Невиконання даних вимог є порушенням.
12. Відіграш (гра у захист)
З тактичних міркувань гравець може ухвалити рішення забити очевидну кулю і перервати свою серію коло столу, оголосивши до удару «відіграш». «Відіграш» вважається дозволеним ударом. Якщо гравець хоче відігратися, забивши очевидну прицільну кулю, то гравець повинен до удару оголосити про «відіграш» своєму супернику. Гравець несе відповідальність за повідомлення суперника про свій намір виконати відіграш. Якщо гравець не оголосив відіграш і забив одну з куль в лузу, то він зобов'язаний провести наступний удар. Будь-яка прицільна куля, забита в лузу при «відіграші», залишається в лузі.
13. Хід гри
Будь-який з гравців має право продовжувати удари до тих пір, поки не вчинить промах в правильній кладці куль своєї групи. Забивши останню кулю своєї групи, гравець може забивати вісімку.
14.Покарання за порушення
Вступаючий в гру суперник грає з руки. Це означає, що гравець може встановити биток в будь-якому місці столу (биток не обов'язково повинен знаходитися в домі, за винятком початкового удару). Дане правило є запобіжним засобом, що утримує гравця від здійснення навмисних порушень, які б поставили суперника в невигідне положення. При грі з руки, гравець може встановлювати биток на столі рукою або будь-якою частиною кия (включаючи наклейку). Після установки битка будь-яки рухи кия вперед, що супроводжується торканням битка, розглядається як початок удару (правильного або неправильного) (Див. правило 39)
15. Комбіновані удари
Комбіновані удари дозволені. Але при їх виконанні не можна використовувати вісімку як першу кулю в комбінації, якщо ж биток стикається з вісімкою, то це є порушенням.
16. Неправильно зіграні кулі
Прицільна куля вважається неправильно зіграною, якщо
16.1. прицільна куля була забита в лузу одночасно з порушенням правил, або
16.2. замовлена куля не потрапила в замовлену лузу, або
16.3. оголошений «відіграш» до початку удару.
Неправильно зіграні кулі залишаються в лузах і зараховуються на користь гравця, що грає конкретною групою куль, суцільних або смугастих.
17. Прицільні кулі, що вискочили за борт
Якщо будь-яка з прицільних куль вискочила за борт, то це є порушенням, і право удару переходить до суперника. Але якщо за борт вискочила вісімка, то це приводить до поразки в партії. Будь-які прицільні кулі, що вискочили, не виставляються.
18. Неправильні массе і перескок
Окрім правил, пов'язаних з торканням куль в зустрічі, яка проводиться без судді, гравець повинен пам'ятати наступне: що ознакою порушення при виконанні перескоку, обводу або массе, є зсув прицільної кулі, що заважає (не легальної) (незалежно від того, чи зміщується він під впливом кия, руки або кистьового упора).
19. Гра по вісімці
Якщо вісімка є легальною прицільною кулею, то падіння битка в лузу або здійснення порушення, не приводить до поразки в партії, якщо при цьому вісімка не падає в лузу або не вискакує за борт. Вступаючий в гру суперник грає з руки. Примітка: ніколи не можна застосовувати комбінований удар, для того, щоб правильно забити вісімку, за винятком випадку, коли вісімка використовується як перша куля при виконанні такого удару.
20. Програш партії
Партія вважається програною, якщо гравець вчинив наступні порушення:
20.1. вісімка забита з порушенням правил (викл.п.19);
20.2. вісімка падає в лузу одночасно з останньою кулею групи;
20.3. вісімка вискакує за борт у будь-який момент ігри;
20.4. вісімка забита в не замовлену лузу;
20.5. вісімка забита до того, як зіграні всі кулі своєї групи.
Примітка: Всі порушення повинні оголошуватися до нанесення наступного удару, інакше вважається, що ніякого порушення не відбулося.
21. Патова позиція
Якщо за 3 послідовні підходи до столу кожного з гравців (6 підходів в сукупності) суддя (якщо немає судді, то гравці) вважає, що спроба забити в лузу або привести в рух яку-небудь з прицільних куль приведе до поразки в партії, то в цьому випадку кулі розставляються наново і партія переграється. Така гра вважається «патовою». Початковий удар повинен виконувати гравець, який почав партію, визнану «патовою». Правило про "патову" позицію може застосовуватися незалежно від кількості куль на столі.
Примітка:3 порушення підряд, вчинені одним з гравців, не приводять до поразки в партії.