Правила гри в Пул-десятка
«Десятка» є грою із замовленням, у яку грають десятьма прицільними кулями, пронумерованими з першого по десятий, і битком. Кулі варто грати один по одному, від меншого номера до більшого. Гравець, що забив кулю номер 10 правильним ударом, виграє партію, і це може відбутися при розбої, без замовлення удару. При кожному ударі може бути замовлена тільки одна куля (Див. 9.5 "Удари, що вимагають замовлення").
1. Визначення черговості розбою
Гравець, що виграв розігришний удар, вибирає, хто буде розбивати піраміду в першій партії (Див. 1.2 "Розіграшний удар для визначення черговості гри"). Стандартним є почергове розбиття, але див. також Інструкцію 15 "Послідовність розбою".
2. Піраміда для «Десятки»
Прицільні кулі як можна щільніше одна до одної встановлюються в піраміду у формі трикутника, куля номер 1 розташовується на вершині трикутника й на нижній точці, а куля номер 10 у центрі трикутника. Інші кулі розташовують у піраміді довільно, не дотримуючись якого-небудь навмисного порядку або позиції. (Див. Інструкцію 4 "Встановлення піраміди/ прибивання куль".)
Відносно розбою діють наступні правила:
а) початкове положення битка - з руки за лінією дому; і
б) якщо не забита жодна куля, то щонайменше чотири прицільних кулі повинні бути доведені до одного або більше бортів, у протилежному випадку удар є фолом (Див. Інструкцію 17 "Вимоги до відкритого розбою").
4. Другий удар партії Пуш-аут
Якщо при розбитті не зроблено порушення правил, вступаючий у гру спортсмен може виконати "пуш-аут". Він повинен повідомити про свій намір суддю, і в цьому випадку вимоги Правил 6.2 "Удар по неправильній кулі" й 6.3 "Немає торкання бортів після зіткнення куль" до даного удару не застосовуються. Якщо під час виконання пуш-ауту не зроблено порушень, інший гравець може вибирати, хто буде робити наступний удар. Куля номер 10, забита при виконанні пуш-ауту, виставляється, порушення правил не оголошується.
5. Удари, що вимагають замовлення
При кожному ударі, крім розбою, необхідно повідомляти замовлення, як запропоновано Правилом 1.6 "Стандартний замовлений удар". Гравець може оголосити "відігриш", по завершенні якого право удару переходить до суперника, а всі забиті при цьому кулі залишаються в лузах - крім десятого, який виставляється. (Див. 8.17 "Відігриш")
6.Продовження гри
Якщо гравець правильним ударом забиває кулю (крім пуш-ауту, див. 2.4 "Другий удар партії – пуш-аут"), всі інші кулі, забиті при цьому ударі, залишаються в лузах (крім десятого, див. 9.7 "Виставляння куль") він продовжує свій підхід до столу й виконує наступний удар. Якщо при будь-якому правильному ударі (крім пуш-ауту) гравець за замовленням забиває кулю номер 10, він перемагає в партії. Якщо ж він не забиває кулю або робить порушення, право удару переходить до іншого гравця, і, якщо фолу не було, наступний гравець повинен грати битком з того місця, де він зупинився після удару суперника.
7.Виставляння куль
Якщо куля номер 10 забита з порушенням правил або при пуш-ауті, без оголошення замовлення або не в замовлену лузу, або вибитий зі столу, він виставляється (Див. 1.4 "Виставляння куль"). Інші прицільні кулі не виставляються ні при яких умовах.
8. Стандартні порушення
Якщо гравець робить стандартне порушення правил, право удару переходить до його суперника. Він одержує кулю з руки й може розташувати його в будь-якому місці ігрової поверхні столу (Див. 1.5 "Гра битком з руки").
Стандартні фоли в грі "десятка" такі:
8.1. "Падіння битка в лузу або виліт зі столу"
8.2. "Удар по неправильній кулі" Першою кулею, у яку повинен потрапити биток при кожному ударі, є куля з найменшим номером з тих, що знаходяться на столі.
8.3. "Немає торкання бортів після зіткнення куль"
8.4. "Нога не торкається підлоги"
8.5. "Куля вибита зі стола" Єдиною кулею, що вистрибнула, що виставляється, є десята.
8.6. "Торкання кулі"
8.7. "Подвійний удар/ Кулі, що розташовані впритул"
8.8. "Пропих"
8.9. "Удар при кулях, що рухаються,"
8.10. "Неправильне розташування битка"
8.11. "Кий на столі"
8.12. "Гра позачергово"
8.13. "Уповільнена гра"
9. Значні порушення
Покаранням за три фоли підряд (Правило 6.14) є поразка в поточній партії. У випадку неспортивного поводження (Правило 6.16) суддя вибирає покарання відповідно до виду порушення.
10. Патова позиція
У випадку виникнення патової позиції гравець, що розбивав у цій партії, повинен виконати новий розбій. (Див. 1.12 "Патова позиція")