Пул 14+1 (straight pool)

При грі в Пул - 14+1
слід керуватися «Загальними правилами пулу»,
а також нижченаведеними правилами:

Правила гри в Пул-14+1

1. Мета гри

«14 + 1» з продовженням - замовлена гра. Гравець повинен замовляти кулю і лузу. Будь-яка правильно зіграна замовлена куля приносить гравцю одне очко, і гравцю дозволяється продовжувати гру до промаху по лузі або порушення. Гравець може забити перші 14 куль, але перед ударом по п'ятнадцятій (останній) кулі 14 забитих куль знов встановлюють в первинну піраміду, але вже без кулі на її вершині. Після цього гравець намагається зіграти 15-у кулю і при цьому розбити піраміду, таким чином забезпечивши собі продовження гри. Гравець, що набрав певну кількість очок раніше суперника (звичайні 150 очок в офіційних турнірах або будь-яка договірна кількість очок - в повсякденних іграх) перемагає.

 

2. Гравці

Число учасників - 2, або 2 команди.

 

3. Кулі, що використовуються

 В грі використовуються стандартний повний комплект    прицільних куль від 1 до 15 плюс биток.

 

4. Розстановка куль

Стандартна трикутна піраміда з верхньою кулею на нижній точці, з одиницею в правому кутку піраміди п'ятіркою - в лівому. Решта куль встановлюється в довільному порядку і при цьому вони повинні стикатися одна з одною.

 

 5.   Підрахунок  очок

За кожну правильно зіграну замовлену кулю гравцю присуджується 1 очко.

 

6.Розбиття

Гравець, що починає гру, повинен або

6.1.             замовити кулю і лузу, в яку він має намір покласти кулю і виконати удар, або

6.2.             після торкання кулі довести биток до борту, плюс мінімум 2 прицільні кулі повинні торкнутися бортів.

Невиконання хоча б однієї з перерахованих вище вимог вважається порушенням виконання розбиття. На порушника накладається штраф у розмірі 2-х очок за кожне неправильне розбиття. Крім того, суперник має право або

6.3.             прийняти позицію, що склалася на столі, або

6.4.             встановити піраміду наново і примусити порушника повторити розбиття.

Суперник має право вибору до тих пір, поки не буде проведено правильне розбиття або поки суперника не прийме позицію на столі. Правило про 3 порушення підряд не застосовується до неправильного розбиття. Якщо при виконанні правильного розбиття биток падає в лузу, то зараховується порушення і накладається штраф у розмірі 1 очка, і починає діяти правило трьох порушень підряд. Вступаючий в гру суперник грає з руки з дому, при цьому всі прицільні кулі залишаються на своїх місцях.

 

7.Правила гри

7.1.Правильно зіграна куля дає право гравцю продовжувати гру до тих пір, поки він не вчинить промах, забиваючи замовлену кулю. Гравець може завдавати удару по будь-якій кулі на свій вибір, але до удару він повинен замовити кулю і лузу. При цьому не вимагається указувати такі деталі, як торкання інших куль, карамболі, комбінації, кількість бортів і т.п. (всі ці удари дозволені). Кожна додатково зіграна куля при виконанні правильного удару приносить гравцю, що б'є, одне очко.

7.2. При виконанні будь-якого удару необхідно, щоб після обов'язкового зіткнення битка з будь-якою прицільною кулею, або

а) впала в лузу замовлена куля, або

б) биток або будь-яка з прицільних куль торкнулася борту.

Невиконання цих вимог розглядається як порушення. Якщо прицільна куля віддалена від борту менше ніж на діаметр кулі, але не впритул до борту (при необхідності суддя може провести вимірювання), то гравцю дозволяється тільки двічі відігратися шляхом доведення цієї кулі до найближчого борту. Якщо ж «відіграші» були виконані, то при виконанні подальших ударів ця прицільна куля вважається розташованою впритул до борту. Якщо при виконанні третього удару гравець вирішує спочатку ударити битком по даній прицільній кулі, то застосовується правило «Куля на борту» згідно «Загальним правилам лузного більярда» (Примітка: Якщо гравець порушив правило до або відразу після удару по цій кулі, то він зразу ж повинен виконати вимоги правила «Куля на борту», яке застосовується при грі по такій прицільній кулі. Якщо ж гравець вчинив перед цим два порушення підряд, то вимоги розділу «Куля на борту» набувають чинності негайно. Якщо гравець порушує вимоги вказаного розділу, то йому зараховується третє порушення підряд і нараховується відповідні штрафні очки, а також по одному очку за попередні порушення. Потім всі 15 куль встановлюються наново, і гравець, що порушив, виконує розбиття ударом з руки з дому).

7.3. Після того як зіграно в лузи 14 куль, гра припиняється, при цьому п'ятнадцята куля залишається на тому ж місці; потім 14 куль наново встановлюються у формі піраміди (при цьому місце кулі на нижній точці, тобто у вершині піраміди, залишається вільним). Гравець продовжує гру, намагаючись забити п'ятнадцяту кулю попередньої піраміди так, щоб биток, ударився в піраміду, розкидав кулі по всьому столу, полегшуючи тим самим продовження гри, проте гравцю необов'язково ударяти по п'ятнадцятій кулі. Він може вибрати будь-яку кулю на свій розсуд. Нижче приведена таблиця, що показує, що робити в тому випадку, якщо п'ятнадцята куля падає в лузу одночасно з чотирнадцятою.

7.4. Гравець з тактичних міркувань може оголосити «відіграш», замість того, щоб замовити прицільну кулю. «Відіграш» є дозволеним ударом, але він повинен виконуватися згідно відповідним правилам. Після виконання «відіграшу» гравець закінчує свою серію, а всі зіграні при цьому кулі не зараховуються. Будь-яка куля, забита в лузу при «відіграші» виставляється.

7.5. Гравцю не дозволяється ловити, торкатися або яким-небудь іншим чином перешкоджати кулі, коли вона рухається в лузу або у бік піраміди при ударі (а також у разі, коли гравець ловить кулю, тримаючи руку в лузі). При невиконанні даної вимоги гравцю оголошується фол за «навмисне порушення» і нараховується штраф у розмірі 1 очка за звичайне порушення, і додатково штраф у розмірі 15 очок, всього 16 очок. Вступаючий в гру суперник має право або

а) прийняти позицію на столі і грати з руки з дому, або

б) встановити всі 15 куль наново в піраміду і запропонувати супернику виконати розбиття згідно правилам.

7.6. Якщо п'ятнадцята (не забита) куля з піраміди і (або) биток заважають побудові нової піраміди, то в цьому випадку використовується таблиця, приведена нижче. В таблиці вказано правильне розміщення куль. ( Заштриховані графи позначають ті випадки, коли кулі не заважають один одному, обидві кулі залишаються на своїх місцях.)

 

14+1 - Що робити, якщо:

 

15-та куля

Биток знаходиться

В місці     установки піраміди

Не в  місці установки піраміди    і не на  верхній точці*

На верхній точці*

В місці установки піраміди

15-а    куля:    на    нижній точці.

 Биток: в домі

15-а   куля:   на  верхній точці.

Биток: на своєму місці

15-а куля: центральна точка. Биток: на своєму місці

В лузі

15-а куля: на нижній точці.

Биток: в будинку

15-а    куля:    на    нижній точці.

  Биток: на своєму місці

15-а    куля:    на    нижній точці. Биток: на своєму місці

В домі, але не на верхній точці *

15-а куля: на своєму місці.

 Биток: на верхній точці

 

 

Не в домі і не в місці установки піраміди

15-а       куля:   на   своєму місці.

 Биток: в будинку

 

 

На верхній точці *

15-а куля: на своєму місці.

 Биток: на центральній точці

 

 

* заважають виставлянню кулі на верхній точці.

 

7.7. Коли гравець виконує удар з руки з дому (також як після попадання битка в лузу) і всі прицільні кулі знаходяться в домі, то по його вимозі найближча до лінії дому прицільна куля може бути виставлена на нижню точку. Якщо ж дві або більше куль знаходяться на однаковій відстані від лінії дому, гравець може вказати яку з даних куль можна бути виставити.

 

8. Неправильно зіграні прицільні кулі

Всі виставляються. Штраф не накладається.

 

9.   Прицільні  кулі, що вискочили

Удар, при якому куля вискочила за борт, є неправильним. Будь-яка куля (кулі), що вискочила, виставляється після того, як кулі зупиняться на ігровій поверхні столу.

 

10. Биток, що вискочив за борт або що впав в лузу

Вступаючий в гру суперник грає з руки з  дому, за винятком пункту 7.2 і 7.5 або 12 (див. нижче) застосовних при порушенні суперника і передбачаючі інші наслідки.

 

11.  Штрафи за порушення

За кожне порушення правил віднімається одне очко. Примітка: більш серйозні штрафи накладаються за умисні порушення згідно пункту 7.5, а також пункту 12 за третє порушення підряд. Вступаючий в гру суперник приймає позицію, що склалася на столі, за виключенням, коли биток вискочив за борт або впав в лузу, а також вчинено навмисне порушення (7.5) або третє порушення підряд.

 

12. Штрафи за 3 послідовні порушення

 Якщо гравець скоює порушення, окрім віднімання одного штрафного очка (або більше, залежно від порушення) суддя відкриває рахунок фолам.

Гравець має одне штрафне попередження до наступного удару, при якому він може скасувати це порушення, якщо він успішно заб'є в лузу замовлену кулю або виконає правильний «відіграш». Якщо йому це не вдається при наступному підході до столу, то він одержує 1 штрафне очко. В протоколі робиться запис, що тепер гравець має 2 порушення підряд.

Якщо при наступному підході до столу гравцю не вдається забити в лузу замовлену кулю або виконати правильний «відіграш», то на нього накладається штраф у розмірі очка і ще 15 додаткових очок. (Всього 18 очок за три послідовні порушення, тобто мінус 18 очок).

При здійсненні третього порушення підряд всі фоли, що числяться за гравцем, автоматично анулюються. Вступаючий в гру суперник має право або

а) прийняти позицію, що склалася на столі, або

б) після повторної розстановки всіх 15 куль передати супернику право на розбиття згідно вимогам виконання розбиття.

Застосовуються правила для початкового удару. Необхідно відзначити, що три послідовні порушення повинні бути вчинені в трьох послідовних підходах до столу (або ігрових спробах), а не просто в трьох послідовних серіях . Наприклад, якщо гравець закінчує фолом свою 6-т у серію, потім скоює порушення при виконанні першого удару 7-ої серії (йому записується 2 порушення підряд), а потім успішно починає 8-му серію, правильно забивши кулю, а після, при наступному ударі, кладе биток в лузу. В цьому випадку, не дивлячись на те, що він вчинив порушення в кожній з трьох послідовних серій, за ним не числиться три порушення підряд. Два фоли, що числилися за гравцем, підряд були анульовано зразу ж після того, як він правильно забив кулю в першому ударі 8-ої серії. Звичайно, при наступному підході до столу для виконання 9-ої серії за гравцем залишається один фол.

 

13. Підрахунок очок

Гра може закінчитися з мінусовим рахунком в результаті віднімання штрафних очок. Поточний рахунок може бути «мінус 1», «мінус 15» і т.д. (Гравець може виграти з рахунком 150, а у його суперника може бути 2 штрафних очка. Остаточний результат гри записується 150 на -2). Якщо при виконанні удару гравець не забив кулю в лузу і при цьому вчинив порушення, то штрафне очко віднімається із загального числа набраних їм раніше очок. Якщо ж гравець вчинив порушення і при цьому забив замовлену кулю в лузу, то куля виставляється (але не зараховується). Штрафне очко, як і у попередньому випадку, віднімається із загального числа очок, набраних раніше.